Suntek Sera topraklı ve ya topraksız tarım üretimleri için uygun olan plastik gotik seralar, plastik yay çatı seralar, plastik tünel seralar, plastik hobi seraları projelendirip anahtar teslimi yapmaktadır. Sera tipine karar vermeden önce yetiştirilecek ürün cinsi, bölgesel iklim şartları ve fizibilite hesapları yapılarak, oluşturulan bütçe kapsamında talep edilen seraya uygun standartta projelendirme yapılmalıdır.

Plastik konstrüksiyon sera taşıyıcı elementler çok dayanıklı ve korozyona karşı dirençlidir. Tüm kullanılan çelik konstrüksiyon yapısal elemanları galvanizli çeliktir.

Şirketimiz uzun yıllar sera sistemleri ve donanımları geliştiren ve montajını gerçekleştiren bir firma olmuştur. Uzun yıllar boyunca karşılaştığımız problemlerden edindiğimiz tecrübe ile ürettiğimiz çözümlerle siz değerli yatırımcılarımıza yol gösterici olmaktayız. Yüksek kalite standartlarında, rollform şekillendirme istasyonlarında ihtiyaca uygun şekil verilen galvanizli özel işlevli formdaki profillerden oluşan sera sistemleri tamamen cıvata birleştirmeli ve modülerdir.

Sera sistemi, korozyon ve paslanmaya karşı uzun ömürlü olmasının yanında, projelendirilmesinde, seraların yapısal dizaynlarını ve konstrüksiyon özelliklerini belirleyen Avrupa Standardı, TS-EN/13031 sera dizayn kriterleri göz önünde tutularak yapılmıştır. Sera iç dizaynı ve ısıtma sistemlerinde; termodinamik ve ısı transferi konularında uzman seçkin mühendis kadrosu ile siz değerli yatırımcılarımızın ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

Projelendirme safhasında mühendislerimiz üretmek istediğiniz ürünün ihtiyacı olan tüm özelliklere göre plastik örtüyü tasarlar. Üretim safhasında yüksek performans sağlayacak plastik örtü seçimi yapılır. Bu sayede hem ürün miktarı ve kalitesinde artış olur, hem de enerji tasarrufu sağlanır.

Projelerimizde, 15 yıla kadar ömürlü, UV filtreli, iklim ve ısı izolasyonu kabiliyetli, 2 odacıklıdan 4 odacıklıya kadar ve yüksek kaliteli polikarbon kullanılmaktadır.

Isı perdesi, yazları gölgeleme ; kışları ve geceleri yüksek oranda ısı izolasyonu ve iç ortam atmosfer kontrolü ideal bir şekilde sağlamakta yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Isı ve gölge perdesi olarak alüminyum polyester dokuma perdeler kullanılmaktadır. Alüminyum reflektörlü push-pull perde sistemi redüktör motor kramiyer şaft ve alüminyum iletim profilleri ile mekanik veya otomatik olarak açılıp kapanmaktadır.

Çalışma bölmesi : 2 bölme ( sera boyunca )
Tipi : PH 55
Isı koruma : % 58
Gölgeleme : % 53
Agırlık : 85 gr/m2
Çalışma sistemi : push-pull
Motorlar : 3 ph. 400 v. emniyet switch redüktörlü otomasyona uygun
Şaft boruları : Ø 32 mm. çelik boru
Asma misinaları : 2 mm Polyester, şeffaf

Sera sulama otomasyon ve açık alan sulama sistemlerinde kullanılan gübre tank ve gübreleme otomasyon sistemleri gübre tanklarından aldığı asit ve gübre solüsyonunu iki yollu vana sistemiyle ihtiyaç durumunda karışım tankına verir. Üzerinde sabit olarak bulunan sensörlerden aldığı değerleri belirlenen limitlere ulaşınca tankına akışını keser. Bu sistemde anlık ve daha hassas dozlama yapılır. Gübre tank sistemiyle su ve gübrenin ön karışımı yapılarak homojen bitki besin çözeltisi elde edilir.

Sisleme yöntemi ile nemlendirme ve serinletme uygulaması, 80-100 bar yüksek basınçlı seramik pistonlu pompa ve Crossfog atomizasyon başlıkları ile yapılacaktır. Sisleme, bilgisayar otomasyonu ile, zaman aralığı, ortam sıcaklığı ve nem durumuna göre otomatik olarak kontrol edilecektir. Yüksek basınçta püskürtülerek atomize olan ve sis haline gelen su zerreleri hava tarafından emilir ve gerekli nemi sağlar, ani buharlaşma olayı esnasında açığa çıkan enerji ortamı serinletir.

Ana Üniteler

• Yüksek Basınç Pompaları – 100 Bar 9 x 42 lt/dk,
• Elektrik motor 380V 50Hz. 9 x 7,5 kW,
• Basınç ayar regülatörleri ve Baypas
• Manometre 0-160 Bar.
• Giriş Suyu Kontrol Valfi
• Düşük Basınç Uyarı Switch
Su Filtre Üniteleri : 3 x 8 ton/h filtre grubu
• Filtre – 5 mikron.
• Filtre – 20 mikron

Tüm Üniteler İçin Elektrik Kontrol Panelleri CE standartlarında ve zaman kontrollüdür.
3 adet Dijital Nem ve Sıcaklık Kontrol Üniteleri Mevcuttur.

Sisleme Hatları

• Borular SS 304 , Bağlantılar SS 316 Paslanmaz Çelikten oluşmaktadır.
~ 270m. 22×1,5mm Ana Hat // ~ 3.000m. 12×1 mm Sisleme Hattı Borusu
• Kaynaklı Nozül Taşıyıcı Gövdeler – SS 303 2.620 ad.
• Paslanmaz Sisleme Nozülleri-Pimli ve Damla Kesici Yaylar
No:3, 8,4 lt/dk. @ 100 Bar. 2.650 ad.
İstenen Değerler: Sıcaklık : 27-28ºC, Nem : % 65-70
Gerekli Su Değerleri: Ph-7 , Sertlik: 3-10 Fr. Giriş Basıncı: 2-6 Bar

Drenaj oluğu sıra uzunluğu boyunca tek parça olarak sera içinde, rulo çelik saçtan seyyar rulo sac büküm hattı makinası ile şekillendirilir. Bu nedenle nakliye ve birleşim yerlerinden sızıntı problemi yoktur. Galvaniz üzeri boyalı çelik Pas ve korozyona maruz kalmaz, uzun ömürlüdür. Askı sistemi ile zeminden yükseltildiği için işçilik operasyonlarını kolaylaştırır, Nem ve hastalık kontrolü daha emniyetli sağlar. Soğuk hava ağır olduğu için sera zeminine çöke ve kök bölgesi soğuk olur, toprak seviyesinden olan yeterli yükseklik kök ve bitki gelişimi açısından daha ideal sonuç sağlar.

Taşıyıcı drenaj oluğu üretim yataklarından sızan gübreli suyun tahliyesi ve geri kulanım için toplanarak biriktirilmesini temin eder. Oluk sistemimizin kesit özelliği drenaj sularının yanlardan tahliye olacak şekilde dizayn edildiği için hastalıkların bitkilerden birbirine yayılmasını önler.

Yabancı ot gelişimi önlemek ve sıhhi bir ortam sağlamak amacıyla dokuma zemin örtüsü ile sera tabanı kaplanacaktır. 600×0,6mm ebadındaki boyalı galvanizli sacdan imal edilmiş oluk sera içerisinde sera hattı boyunca tek parça olarak imal edilmektedir 9.6 metre açıklıkta 6 sıra oluk kullanılacaktır.

Topraksız kültür, Üretim yatakları için, gerek ısı dengesi gerek sterilite, gerekse kullanım avantajları açısından cocopeat slapları kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu ürün yüksek su tutma ve havalanma özelliğine sahiptir. Bitki gelişimi verim ve kaliteyi artırır.

Sera dışında kurulacak olan mini meteoroloji istasyonu ve sera içindeki sensörler vasıtası ile sera içi ve sera dışı iklim verilerini ölçülerek, (sıcaklık, nem, rüzgar, yağmur ve ışık sensörleri gibi) havalandırma pencereleri, ısıtma sistemi, soğutma-nemlendirme, gölgeleme sistemi gibi bütün iklim kontrol fonksiyonları ve üretim üniteleri ile ilgili belirlenen bütün parametreler otomatik olarak ayrı ayrı kumanda edilecek istenen set değerlerine göre ayarlanabilecektir. Otomasyon 2 veya daha fazla üniteyi ayrı ayrı kontrol edecektir.

Yoğun parametre ölçümleri ve kontrolü gerektiren bu otomasyon sistemi; PC bilgisayar, yazıcı, algılayıcılar, sensörler, duyarga ve ölçüm cihazları yanında elektronik devreler, ve otomasyon yazılımından oluşacaktır.

Sistem algılayıcılardan gelen bütün parametreleri yorumlayarak istatistiklerini tutarak, grafiğe dökebilecek, alarm sistemi ile sistemin güvenliğini sağlamaktadır. İstendiği taktirde internet üzerinden kontrol imkanını verebilecektir ; bütün sistemler merkezi sistemden ayrı ayrı kumanda edilebilecektir.